A szaporítás története


Alanyfajták nemesítése Magyarországon

Horváth Géza a Filoxéra Intézet igazgatója volt az első, aki alanyfajták honosításával, majd előállításával foglalkozott. Sajnos nemesítői munkásságát nem eléggé ismerjük. Egy Solonis x Rupestris Pécs elnevezésű fajtájáról tudunk, nagy kár, hogy ma már a fajtagyűjteményekben sem található meg.

Szilágyi János a pécsi vincellérképezde igazgatója Franciaországból hozott Berlandieri x Riparia keresztezésből származó magoncokat. Ebből a populációból szelektálta ki a Berlandieri x Riparia Szilágyi l57 Pécs elnevezésű fajtáját. Közepes növekedésű, jó mésztűrő fajta. Nagyobb területen nem tudott elterjedni, gyűjteményes értékű maradt.

Teleki Zsigmond, aki alanynemesítői munkásságával világhírnevet vívott ki magának, megérdemli, hogy életútját, munkásságát születésének 150. évfordulóján bővebben is bemutassuk. Villányban született 1854. szeptember 23-án. Édesapja fűszerkereskedő volt. Iskolai tanulmányait Budapesten, majd Bécsben végezte. Iskoláinak a befejezése után Bécsben, egy bankban könyvelőként helyezkedett el. A bank tönkremenetele után a Würtzburgi-i borkereskedelmi vállalathoz került ügynöknek. Itt jegyezte el magát végérvényesen a borral, a szőlőtermesztéssel.A cég megbízásából bejárta Európát, több nyelven beszélt, széles látókörű, művelt ember volt. Ismertsége, külföldi tapasztalatai alapján jól ismerte Európa szőlőtermesztését, borászatát, a filoxéra megjelenését, pusztítását, az ellene való védekezés módszereit. 1881 -ben 27 évesen visszatér Pécsre, ahol borkereskedéssel kezdett foglalkozni. Munkája során hamarosan felfedezte, hogy üzleti tevékenysége, boldogulásának útja a magyar szőlőtermesztés jövőjétől függ. Felismerte, hogy a kötött talajú történelmi borvidékeket meg kell menteni a filoxéra pusztításától, mert különben nem lesz minőségi bor Magyarországon. Azt is tudta, hogy ez csak úgy lehetséges, ha ezekre a területekre megfelelő alanyfajtát találnak. Egyik pécsi 5 ha kipusztult szőlőjét különféle külföldről behozott alanyfajták Riparia portalis, Rupestris du Lot, Rupestris metallica, Aramon x Rupestris Ganzin l, Mourvedre x Rupestris 1202 C, Solonis stb. alanyokra oltott borszőlőfajtákkal telepítette be. A meszes talajon az oltványok fejlődése gyenge volt, klorotikus tünetek léptek fel, a várakozásnak nem feleltek meg. A felhasznált alanyfajták tehát nem szolgálhatták a jövő szőlőtelepítéseit.

Az oldal elejére.