Minőségre és jelölésre vonatkozó szabályok
Aki szőlőültetvény telepítését tervezi, ajánlott tisztában lennie azzal, hogy a szőlőszaporítóanyag előállítást, mint tevékenységet és a szaporítóanyag előáttítókat szigorú szabályok, előírások kötik tevékenységük végzése során. A szaporítóanyag megvásárlásakor tanácsos az alábbi szempontok figyelembe vételével, faiskolai engedéllyel rendelkező szőlőszaporítóanyag előállítótól ellenőrzőtt terméket vásárolni, amelyet hivatalos, hatósági címke különböztet meg a nem ellenőrzött szaporítóanyagtól.
Az alábbiakban ismertetjük a szőlőszaporítanyag előállítására, minőségi követelményeire és jelölésére vonatkozó legfontosabb előírásokat, aki pedig részletesebb ismereteket kíván szerezni, tanulmányozza a szőlő szaporítóanyagok előállításáról, minősítéséről és forgalomba hozataláról szóló 87/2006. (XII.28.) FVM rendeletet.
A szaporítóanyagokra vonatkozó követelmények
I. Általános feltételek
1. A szaporítóanyagnak igazolt származásúnak kell lennie, a NÉBIH és a növény- és talajvédelmi hatáskörben eljáró vármegyei kormányhivatal, illetve valamely tagállam illetékes hatósága által szaporítás céljára elfogadott állományból származzon.
2. A szaporítóanyagnak fajtaazonosnak és fajtatisztának, és szükség esetén klóntisztának kell lennie, standard szaporítóanyag forgalmazásakor 1%-os fajtakeveredés megengedett.
3. A szaporítóanyag minimális technikai tisztasága 96%. A következők technikailag nem tekintendők tisztának:
a) teljesen vagy részben kiszáradt szaporítóanyag, még abban az esetben is, ha kiszáradás után vízben áztatták,
b) károsult, csavarodott vagy sérült szaporítóanyag, különösen, ha a sérüléseket jégverés vagy fagyás idézte elő, vagy azok nyomódottak, töröttek,
c) az alábbi III. pontban meghatározott követelményeknek nem megfelelő szaporítóanyag.
4. A vesszők kielégítő beéredést mutatnak. A fa-bél arány a fajtának megfelelő.
5. A szaporítóanyag értékét csökkentő károsító szervezetek jelenléte a lehető legalacsonyabb szinten legyen. A hatékonyan nem kezelhető, károsító szervezeteknek tulajdonítható egyértelmű jeleket vagy tüneteket mutató szaporítóanyagot el kell távolítani.
II. Különleges feltételek
1. Gyökeres szőlőoltványok
Az ugyanazon kategóriájú szaporítóanyagok kombinációjából álló gyökeres szőlőoltványokat ugyanabba a kategóriába kell sorolni. A különböző kategóriájú szaporítóanyagok kombinációjából álló gyökeres szőlőoltványokat a legalacsonyabb komponens kategóriájába kell sorolni.
III. Osztályozás
1. Oltásra nevelt alanyvesszők, nemes oltóvesszők és dugványiskolai szőlővesszők
A.) Átmérő: Az ízköz legkisebb keresztmetszetén mért legnagyobb átmérőt jelenti. Ez az előírás nem vonatkozik a zöld hajtásokra.
a) oltásra nevelt alanyvesszők és nemes oltóvesszők:
aa) átmérő a vessző felső részén: 6,5-12 mm;
ab) a vastagabb végen mért átmérő legfeljebb 15 mm, kivéve a helyben oltásra szánt nemes szőlővesszőket.
b) dugványiskolai szőlővesszők: legkisebb átmérő a felső részen: 3,5 mm.
B.) Hosszúság: magyarországi forgalomba hozatalra szánt, Magyarországon előállított
a) Alany oltóvessző esetén: A nódusz alapjától a vessző felső végéig mérve háromszoros hosszúság esetén legalább 130 cm, egyszeres hosszúság esetén legalább 35 cm, a nódusz alatt legalább 2 cm-es vesszőcsonk legyen.
b) Alany dugványvessző esetén: A nódusz alapjától a vessző felső rügyéig mérve legalább 35 cm és felette, továbbá a legalsó nódusz alatt legalább 2 cm-es vesszőcsonk legyen.
c) Nemes dugványvessző esetén: A nódusz alapjától a vessző felső rügyéig mérve legalább 40 cm és felette, továbbá a legalsó nódusz alatt legalább 2 cm-es vesszőcsonk legyen.
d) Nemes oltóvesszők esetén: Legalább öt használható rüggyel rendelkező oltóvesszőnél az alsó nódusz alapjától a vessző felső végéig mérve legalább 50 cm, és a felső rügy felett legalább 3 cm-es vesszőcsonk legyen. Egyrügyes oltóvessző (oltócsap) esetében a minimális hosszúság 7 cm (a rügy felett legalább 2 cm, a rügy alatt legalább 5 cm).
2. Gyökeres szőlődugványok
A.) Átmérő: A legfelső hajtás alatti ízköz közepén mért átmérőnek legalább 5 mm-nek kell lennie. Ez az előírás nem alkalmazható a zöld hajtásokból nyert szaporítóanyagból származó gyökeres szőlővesszőkre.
B.) Hosszúság: A talpgyökerek kiindulásának legalsó pontja és a legfelső hajtás alapja közötti minimális hosszúság:
a) az oltásra nevelt szőlődugványok esetén 30 cm, azonban a szicíliai rendeltetésű gyökeres dugvány esetén ennek a hosszúságnak 20 cm-nek kell lennie,
b) egyéb gyökeres szőlődugványok esetén 20 cm,
c) magyarországi felhasználásra előállított gyökeres nemes dugványoknál 40 cm,
d) magyarországi felhasználásra előállított gyökeres alany dugványoknál 35 cm,
e) rügydugványból történt előállítás esetén pedig legalább a növekménnyel együtt a c) és d) alpontok szerinti hosszúságig érett, sérüléstől mentes. Ez az előírás nem alkalmazható a zöld hajtásokból nyert szaporítóanyagból származó gyökeres szőlődugványokra.
C.) Gyökerek: Minden növénynek legalább három jól kifejlett és megfelelően elhelyezkedő gyökere kell, hogy legyen. A 420 A fajtánál azonban elegendő két megfelelően fejlett gyökér, feltéve hogy ezek átellenesen helyezkednek el.
D.) Vesszőcsonk: A szőlővesszőt a diafragma alatt megfelelő távolságban kell elvágni, hogy elkerülhető legyen annak károsodása, de nem több mint 1 cm-rel alatta.
3. Gyökeres szőlőoltványok
A.) Hosszúság: A talpgyökerek kiindulásának legalsó pontja és a legfelső hajtás alapja közötti minimális hosszúság:
a) legalább 20 cm,
b) magyarországi felhasználásra előállított oltványok esetében 35 cm. Ez az előírás nem alkalmazható zöld hajtásokból nyert szaporítóanyagból származó gyökeres szőlőoltványokra.
B.) Gyökerek: Minden növénynek legalább három, jól kifejlett és megfelelően elhelyezkedő gyökere kell, hogy legyen. A 420 A fajtánál azonban elegendő két megfelelően fejlett gyökér, feltéve hogy ezek átellenesen helyezkednek el.
C.) Oltásforradás: Az oltás helye kielégítően, szabályosan beforradt, az oltásforradás szilárd.
D.) Vesszőcsonk: A szőlővesszőt a diafragma alatt megfelelő távolságban kell elvágni, hogy elkerülhető legyen annak károsodása, de nem több mint 1 cm-rel alatta.
4. Termesztőedényes ültetési anyagok
A.) A vegetációs időben levő ültetési anyagoknak – a vesszőérettség kivételével – meg kell felelniük a III. pont 2. és 3. alpontban előírtaknak. A gyökérzet a termesztőedényt jól szője át, hajtása víztelített, növekedésben levő legyen.
B.) Nyugalmi állapotban levő ültetési anyagoknak meg kell felelniük a III. pont 2. és 3. alpontban előírtaknak. 5. In vitro (mikroszaporítás) szaporításból származó ültetési anyagok Az in vitro szaporítás során előállított szaporítóanyagoknak – a vessző átmérője kivételével – az in vivo (hagyományos) továbbnevelés után meg kell felelniük a III. pont 2-4. alpontban előírt követelményeknek.
Szőlő szaporítóanyagok kötelgelése
Szaporítóanyag áruféleségtől függően a következők szerint kell a csomagolási egységeket, kötegeket kialakítani:
1. Gyökeres szőlőoltvány
Darabszám: 25, 50, 100 vagy 100 többszörösei. Maximális mennyiség: 500
2. Gyökeres európai szőlő dugvány vagy gyökeres alany szőlődugvány
Darabszám: 25, 50, 100 vagy 100 többszörösei. Maximális mennyiség: 500
3. Nemes oltóvessző legalább 5 használható rüggyel rendelkező egyrügyes (oltócsap)
Darabszám: 100 vagy 200, 500 vagy 500 többszörösei zsákban. Maximális mennyiség: 200, 5000
4. Alany oltóvesszők
Darabszám: 100 vagy 100 többszörösei. Maximális mennyiség: 1000
5. Nemes és alany dugványvesszők
Darabszám: 100 vagy 100 többszörösei. Maximális mennyiség: 500
Különös feltételek
I. Kis mennyiségek
Amennyiben szükséges, a csomagok és kötegek mérete (darabszáma) a fenti 1. oszlopban felsorolt szaporítóanyagok minden típusa és kategóriája esetén a fenti 2. oszlopban feltüntetett minimális mennyiségeknél kisebb is lehet.
II. Gyökeres szőlőnövények bármilyen termesztőközegben cserépben, rekeszben vagy ládában.
A darabszám és a maximális mennyiség nem alkalmazandó.
Jelölés
I. Kötelezően előírt információk
1. EK-előírásnak megfelelő
2. Előállító ország
3. Certifikációért vagy ellenőrzésért felelős hatóság és tagállam, vagy betűjelük
4. A zárolásért felelős személy neve és címe vagy azonosítószáma
5. Faj
6. Szaporítóanyag típusa
7. Kategória
8. Szaporítóanyag fajtája és adott esetben klónja. A gyökeres szőlőoltványok esetén ezt az alany és a nemes komponensre vonatkozóan is fel kell tüntetni.
9. Tétel hivatkozási száma
10. Mennyiség
11. Hosszúság – kizárólag az oltásra nevelt alanyvesszők esetén: ez az érintett tétel szőlővesszőinek minimális hosszára vonatkozik
12. A szaporítóanyag előállításának éve
II. MinimumfeltételekA címkének az alábbi követelményeknek kell megfelelnie:
1. A címkét kitörölhetetlen módon kell kinyomtatni, továbbá könnyen olvashatónak kell lennie.
2. A címkét szembetűnő, könnyen észrevehető helyre kell elhelyezni.
3. Az I. pontban meghatározott információkat semmilyen módon – más írással vagy ábrával – nem lehet eltakarni, olvashatatlanná tenni vagy megszakítani.
4. Az I. pontban meghatározott információkat ugyanabban a látómezőben kell megjeleníteni.
III. A végső fogyasztóknak szánt kis mennyiségek tekintetében alkalmazott eltérés
1. Egynél több egységre érvényes címkénél
Az I. pont 10. alpontjában meghatározott címke esetén előírt információ: „A csomagok vagy kötegekben található egységek pontos száma”.
2. Egyetlen egységre érvényes címkénél
Az I. pontban megállapított információk közül nem kell feltüntetni: – szaporítóanyag típusa,- kategória,- tétel referenciaszáma,- mennyiség,- az oltásra nevelt alanyvesszők hossza,- a szaporítóanyag előállításának éve.
IV. A cserépben, rekeszben vagy ládában lévő szőlőnövények esetén alkalmazott eltérés
A bármilyen termesztőközegben lévő, cserépben, rekeszben vagy ládában
elhelyezett gyökeres szőlőnövények esetében, amikor az ilyen szaporítóanyag sajátosságából adódóan a zárási követelményeknek (beleértve a címkézést is) nem lehet eleget tenni:
a) a szaporítóanyagot fajtaazonos, adott esetben klónazonos és egyedszám tekintetében is megfelelően azonosított különálló tételekben kell tartani,
b) a hivatalos címke nem kötelező,
c) a szaporítóanyagot az 5. számú melléklet szerinti kísérőokmánnyal kell ellátni,
d) szállítóegységként (ládánként) a szaporítóanyag azonosítását biztosító árucímkét kell elhelyezni.
Kísérő okmány (származási igazolvány) mintája
I. Betartandó feltételek
Amikor a tagállamok kísérőokmány kiállítását írják elő:
a) az okmányt legalább két példányban kell kiállítani (átadó és átvevő),
b) az okmánynak (átvevő példánya) az átadás helyétől az átvevő telephelyéig kísérnie kell a szállítmányt,
c) az okmányon fel kell tüntetni a szállítmány egyedi tételeiről szóló, az alábbi II. pontban meghatározott információkat,
d) az okmányt az átvevőnek legalább egy évig meg kell őrizni, és a hivatalos ellenőrző hatóság rendelkezésére kell bocsátani.
II. A közlendő információk felsorolása
1. EK-előírásnak megfelelő
2. Előállító ország
3. Certifikációért vagy ellenőrzésért felelős hatóság és tagállam, vagy betűjelük
4. Sorszám
5. Átadó (cím, regisztrációs szám)
6. Átvevő (cím)
7. Faj
8. A szaporítóanyag típusa(i)
9. Kategória (kategóriák)
10. Fajta (fajták), és adott esetben a klón(ok). A gyökeres szőlőoltványok esetén ezt az alanyra és a nemes komponensre vonatkozóan is fel kell feltüntetni
11. Kötegenkénti darabszám
12. Tétel összes darabszáma
13. Szállítás időpontja
Magyarországi forgalmazók csak az MgSzH Központja által kibocsátott, a fenti követelményeknek megfelelő kivitelű kísérőokmányt alkalmazhatják.